بالی که در “مینودشت” شکست / قطب پاراگلایدر ایران در کُما


بازدید : 1795 نفر

جشنواره بزرگ پاراگلایدر ایران که قرار بود نهم فروردین در شهرستان مینودشت/ روستای ترسه برگزار شود ،بدون هیچ توضیحی لغو و موجب تعجب و انتقاد مردم و گردشگران شد …
در حالی تبلیغات گسترده ای در خصوص برگزاری پانزدهمین جشنواره بزرگ پاراگلایدر ایران در شهرستان گردشگر پذیر مینودشت منتشر شد که هیچ پرنده ای نمی دانست برنامه گذار جشنواره ای را تبلیغ کرده است که هیچ مجوزی ندارد و پس از طی کردن کیلومتر ها مسافت در کمال نا باوری پرندگان و عدم هماهنگی برنامه گذار جشنواره لغو شد .
مجموعه جشنواره های نوروزی پاراگلایدر ایران برای اولین بار توسط محمد قره جانلو از فعالان هوانوردی ایران، سال ۱۳۸۵ در شهرستان مینودشت آغاز شد.
اجرای مستمر این برنامه ها علاوه بر توسعه ورزش های هوایی در کشور، باعث معرفی نقاط محروم شهرستان مینودشت گردید. این مجموعه جشنواره ها توانست طی مدت ۱۱ سال با صرف هزینه های زمانی و مالی ،مینودشت را به عنوان قطب گردشگری کشور معرفی نماید. توسعه روستایی، افزایش ارزش افزوده اراضی منطقه و اشتغال زایی جوانان از نکات با اهمیت این برنامه محسوب می گردد.
از حامیان اصلی این برنامه در سال های گذشته می توان به سید نجیب حسینی نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.
اجرای جشنواره پاراگلایدر مینودشت از سالهای اولیه با چالش هایی از قبیل غیر قانونی بودن به همراه تهدیداتی برای شرکت کنندگان همراه بود. اما قوت حمایت منطقه ای و حمایت فرمانداری شهرستان به سبب سود آوری جشنواره برای این منطقه، به اجرای هر چه با شکوه تر آن منجر می شد.
اما امسال ، با تذکر پلیس امنیت شهرستان مینودشت به خلبانان، در کمال نا باوری برنامه از سوی برنامه گذار ملغی اعلام شد و باعث دلسردی توریست ها گردید.
البته کمرنگ شدن این برنامه و کم شدن انگیزه ها برای اصرار به اجرای آن، زنجیره ای از رفتارها ی تاثیر گذار بوده که به دور از جناح بندی ها و محافظه کاری ها به آن ها اشاره می کنیم.
این جشنواره موقعیتی ویژه برای ورزشکاران هوایی آن شهرستان بود که از سال دوم از نگرانی آن که مبادا نام شخص خاصی بارز شود، ابتدا عده ای از خلبانان هم شروع به موازی کاری و سنگ اندازی در این جشنواره کردند.
از دیگر علت های کمرنگ شدن این جشنواره می توان به پاره ای از بد قولی های اجرایی، بد حسابی های مالی و به نوعی عدم مشتری مداری از سوی برنامه گذار اشاره کرد که حضور خلبانان را در سالهای اخیر کمرنگ تر کرد.
از نظر آسیب شناسی حلقه گم شده جشنواره های پاراگلایدر ایران، حضور بی نظم خلبانان است. بخش اعظمی از خلبانان بدون در نظر گرفتن روند قانونی و اصولی از پیش تعیین شده برنامه گذار، بدون ثبت نام که شرط اصلی حضور است، وارد جشنواره می شوند و انتظار دریافت خدمات مطلوب هم دارند.
وقتی برنامه گذار جشنواره برپا می کند، که اولا برای وی صرفه اقتصادی داشته باشد. دوم بر اساس آمار ثبت نام ها بتواند تدارک محل اسکان، پذیرایی و غیره را انجام دهد. بنابر این عدم ثبت نام یا حضور بدون برنامه بخش اعظمی از نارضایتی ها و بر هم خوردن نظم این جشنواره ها را در بر دارد.
موضوع عدم همکاری خلبانان محلی، کارشکنی مسئولین استانی را نیز در بر داشت. تا آنجا که در تاریخ هم زمان یا ۲ روز زودتر از جشنواره فوق، جشنواره یا مسابقه ای را در شهرستان های هم جوار با هدف کمرنگ کردن مجموعه جشنواره های مینودشت بر پا کردند.
عدم وجود ریش سفید و پیشکسوت محوری که باعث از بین رفتن کدورات شود، آتش این در گیری ها را شعله ور تر کرد تا آنجا که پانزدهمین جشنواره پاراگلایدر مینودشت رسما ملغی شد.
گفتنی است خلبانان حاضر با هدف روشن نگه داشتن چراع این برنامه ها، به اجرای بیش از ۵۰۰ پرواز آزاد و نمایشی پرداختند.
در پایان یاد آور می شویم توسعه این جشنواره ها نیازمند حمایت خلبانان کشور، اتحاد خلبانان منطقه ای و همکاری دستگاه های استانی است.